Przejdź do głównej zawartości

BRUKSIZM

Bruksizm czyli niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami jest problemem, który dotyka coraz więcej pacjentów. Szczególnie często dotyczy osób narażonych na stres i żyjących w napięciu.


Przyczyny:
- wady zgryzu
- węzły urazowe – m.in. zbyt wysokie wypełnienia, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, powodujące wzrost napięcia mięśni żucia
- nadmierny stres
- nadmierną wrażliwość na stres silne napięcie
- zmiany w obrębie układu nerwowego


Leczenie:
Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:
- Zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu — Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka taka skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.


- Znalezienie sposobów na relaks — Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres — słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.

- Redukcja "wystających punktów" na jednym lub więcej zębów w celu wyrównania zgryzu. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują dokładnie do siebie, można także skorygować za pomocą nowych wypełnień, koron lub metod ortodontycznych.

Komentarze

  1. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł i polecam Centrum Stomatologiczne Multidental w Zielonej Górze

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Diastema

Słyszeliście kiedyś o diastemie? Z pewnością tak, a nawet jeśli sama nazwa niewiele Wam mówi, to na pewno kojarzycie tę charakterystyczną przerwę pomiędzy górnymi jedynkami.   Ma ją Elton John, Madonna, Tomasz Karolak i Brigitte Bardot – diastema to zdecydowanie ich znak charakterystyczny. Warto jednak wiedzieć, że choć diastema może wyglądać uroczo, to jeśli odległość między zębami przekracza 2 mm, to może stać się poważnym problemem logopedycznym i stomatologicznym, skutkując np. chorobami przyzębia, wadami zgryzu czy wymowy.   Z tego względu warto skonsultować diastemę ze specjalistami. Zapraszamy do naszych gabinetów! https://www.multidental.info/

Dentofobia

Dentofobia czyli strach przed leczeniem stomatologicznym i wizytą u stomatologa to dość powszechne zjawisko. I tłumaczy czemu nierzadko pacjenci zgłaszają się do nas w ostatnim momencie, gdy już z bólu trudno im wytrzymać. Tymczasem z dentofobią można i trzeba walczyć, na przykład tak: przyjazna atmosfera w gabinecie stomatologa, brak oceniania i pozytywny dialog możliwość kompleksowego leczenia w krótkim czasie stałe informowanie pacjenta o postępie leczenia i wykonywanych czynnościach indywidualne podejście do pacjenta I nie chcemy się chwalić, ale my w Multidental mamy na tym polu spore sukcesy! Zapraszamy do naszych gabinetów!

Napoje energetyczne a erozja szkliwa

 To, że napoje energetyczne są niezdrowe wiadomo już od dawna.  Jednak, czy wiedzieliście, ich częste spożycie powoduje nieodwracalną erozję szkliwa i znaczną utratę tkanek twardych zęba? W efekcie zęby stają się znacznie osłabione, zwiększa się ryzyko pęknięć, ukruszeń i powstawania nietypowych ubytków, a także do uszkodzenia zębiny.  Dlatego jeśli szukaliście dobrego argumentu, by pozbyć się napojów energetycznych ze swojej diety, oto on!