Przejdź do głównej zawartości

BRUKSIZM

Bruksizm czyli niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami jest problemem, który dotyka coraz więcej pacjentów. Szczególnie często dotyczy osób narażonych na stres i żyjących w napięciu.


Przyczyny:
- wady zgryzu
- węzły urazowe – m.in. zbyt wysokie wypełnienia, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, powodujące wzrost napięcia mięśni żucia
- nadmierny stres
- nadmierną wrażliwość na stres silne napięcie
- zmiany w obrębie układu nerwowego


Leczenie:
Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:
- Zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu — Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka taka skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.


- Znalezienie sposobów na relaks — Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres — słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.

- Redukcja "wystających punktów" na jednym lub więcej zębów w celu wyrównania zgryzu. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują dokładnie do siebie, można także skorygować za pomocą nowych wypełnień, koron lub metod ortodontycznych.

Komentarze

  1. Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł i polecam Centrum Stomatologiczne Multidental w Zielonej Górze

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wysyp urazów stomatologicznych

Już za chwilę, już za moment rozpocznie się wiosna, a wraz z nią częstsze spacery, powrót do aktywności, szaleństwa na dworze oraz… wysyp urazów stomatologicznych.  Zwłaszcza u najmłodszych, u których to druga najczęstsza (po próchnicy) przyczyna wizyt u stomatologa. Dlatego przypominamy, że wybity ząb stały można reimplantować – czyli umieścić go z powrotem w zębodole. Liczy się jednak czas – szansa na ponowne „przyjęcie się” zęba mija wraz z upływem 2 godzin od urazu. Niezależnie od tego, czy reimplantowaliście ząb samodzielnie, czy u stomatologa, pamiętajcie, że taka sytuacja wymaga częstszych wizyt kontrolnych – pozwalających na bieżąco oceniać stan miazgi.  Mieliście kiedyś taką historię?

Diastema

Słyszeliście kiedyś o diastemie? Z pewnością tak, a nawet jeśli sama nazwa niewiele Wam mówi, to na pewno kojarzycie tę charakterystyczną przerwę pomiędzy górnymi jedynkami.   Ma ją Elton John, Madonna, Tomasz Karolak i Brigitte Bardot – diastema to zdecydowanie ich znak charakterystyczny. Warto jednak wiedzieć, że choć diastema może wyglądać uroczo, to jeśli odległość między zębami przekracza 2 mm, to może stać się poważnym problemem logopedycznym i stomatologicznym, skutkując np. chorobami przyzębia, wadami zgryzu czy wymowy.   Z tego względu warto skonsultować diastemę ze specjalistami. Zapraszamy do naszych gabinetów! https://www.multidental.info/

Wady zgryzu

Wady zgryzu to powszechny problem – wiele osób postrzega go jednak wyłącznie jako defekt estetyczny. Tymczasem nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje w wielu obszarach.  Wady zgryzu można skutecznie leczyć – zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.  W Multidental znajdziesz ekspertów, którzy specjalizują się w leczeniu ortodontycznym i dzięki którym będziesz mógł cieszyć się pięknym (i zdrowym) uśmiechem! Więcej informacji na https://www.multidental.info/ortodoncja.php